Güncel, Yaşam

Sakarya Adapazarı Taraklı Yeniköy’de Şenlik

Sakarya Adapazarı Taraklı Yeniköy’de 730. Hayır Pilavı Şenliği

1292’de Ertuğrul Gazi tarafından daha beylik döneminde fethedildiği tarihte yöreye yerleşen Türkmen (Manav) kabilelerinin o tarihten bu yana her baharda ‘Yaradan’a şükür ve o sene çıkacak mahsuller bereket duası’ anlamına gelen Hayır Pilavı dün Tarakli Yeniköy’de gerçekleştirildi.

Öğle namazından önce okunan mevlit ve duanın ardından, öğle namazı sonrası onlarca kazanda pişirilen etli pilav ve ayran sayısı bini aşan katılımcıya ikram edildi. Taraklı merkez ve çevre köylerden de yüzlerce katılımcının büyük bir zevk ve afiyetle kaşıklığı Hayır Pilavı, diğer yandan kişilerin muhabbet ve dostlukları pekiştirmelerine de büyük imkan tanıyor.
Öte yandan katılımcılar, haftaya bir başka köyün Hayır Pilavında buluşmaya sözleşerek veda ettiler.

1292 yılından beri kesintisiz devam ediyor

Taraklı’da yerleştikleri 1292 senesinden bu yana 730 senedir bu geleneği sürdürdüklerini söyleyen köyün ileri gelenleri ‘bu güzel ve dualı geleneği asırlarca daha sürdürmek istiyoruz. Bu pilav hem bir şükür hem bir bereket duası. Pilavımızın bu kadar lezzetli oluşunu biz kendi becerimize değil yaptığımız dualara bağlıyoruz. Pahalılık bizim geleneklerimize bağlılığımıza engel olamadı, olamaz’ dediler.

Bir Cevap Yazın