Ekonomi, Güncel, Siyaset, Yaşam

Türk Devletleri Teşkilatı Onuncu Zirvesi Astana’da gerçekleştirildi.

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Kasım-Jomart Tokayev’in ev sahipliğinde 3 Kasım 2023 tarihinde, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Onuncu Zirvesine, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sayın Sadyr Japarov, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev, Türkmenistan Milli Keneşinin Halk Maslahatı Başkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov, Macaristan Başbakanı Sayın Viktor Orbán ve TDT Genel Sekreteri Sayın Kubanıçbek Ömüraliyev  katıldı. TDT Aksakallar Konseyi üyeleri ve Türk İşbirliği Teşkilatları Başkanları da Zirve’de yer aldılar.
Zirve evvelinde TDT Dışişleri Bakanları Konseyi, Devlet Başkanları tarafından imzalanacak belgelere son şeklini vermek ve Teşkilat gündemindeki çeşitli konuları görüşmek üzere toplandı.
“Türk Devri” mottosuyla düzenlenen tarihi Zirve sırasında Liderler, Türk Dünyasındaki işbirliğinin derinleştirilmesinde ve TDT çerçevesinde Türk Devletleri arasında kapsamlı işbirliğinin ve dayanışmanın artırılması konusundaki sarsılmaz kararlılıklarını vurguladılar.
10. Zirve sırasında Devlet Başkanları, TDT Onuncu Zirvesi Bildirisini; Astana Senedini; “Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev’e Türk Dünyası Âli Nişanı tevdi edilmesi” Kararını; 6 Şubat’ın “(Türkiye’de meydana gelen yıkıcı depremlerin kurbanlarının anısına) Türk Dünyası Afetzedeleri Anma ve Dayanışma Günü” ilan edilmesine ilişkin Kararı; Astana’nın 2024″Türk Dünyası Finans Merkezi” ve İstanbul’un 2025 “Türk Dünyası Finans Merkezi” olarak ilan edilmesine ilişkin Kararı, Türk İşbirliği Teşkilatlarının Bayraklarının Uyumlaştırılmasına İlişkin Kararı; Ekonomik İşbirliği Teşkilatına (EİT) Türk Devletleri Teşkilatı Nezdinde Gözlemci Statüsü Verilmesine İlişkin Kararı; “Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı ve Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Atamalarına” İlişkin kararı imzaladılar.
Bunlara ilave olarak, Üye Devletlerin Bakanları ve Kurum Başkanları “Türk Devletleri Teşkilatı Üye Devletlerinin İlgili Kurumları Arasında Metroloji Alanında İşbirliği Protokolü” ile “Türk Devletleri Teşkilatı Ulaştırma Bağlantı Programının 2023-2027 Yılları Arasında Uygulanmasına İlişkin Ortak Eylem Planını imzalandı.
Gündem maddelerinin yanı sıra Liderler, bölgesel ve uluslararası son gelişmeleri değerlendirerek, Teşkilatın geleceğini ilgilendiren bir dizi önemli konuda kararlar aldılar.
Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Kasım-Jomart Tokayev’in teklifi üzerine Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev’e, müstesna liderliği altında Türk birliğinin güçlendirilmesine yaptığı önemli katkılardan dolayı Devlet Başkanları Konseyi tarafından “Türk Dünyası Ali Nişanı” tevdi edildi.
Teşkilatın Dönem Başkanlığı’nın Özbekistan’dan Kazakistan’a geçtiği Zirve toplantısının sonunda Devlet Başkanları, TDT Onuncu Bildirisini imzaladılar. Liderler ayrıca bir sonraki Zirvenin 2024 yılında Kırgızistan’da düzenlenmesini kararlaştırdılar.
Zirvenin ardından TDT Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev ve Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Alibek Bakayev bir basın toplantısı düzenleyerek, basın mensuplarıyla Zirve’nin sonuçları ve TDT Liderleri tarafından alınan kararlar hakkında ayrıntılı bilgi paylaştılar.
HABER TARİHİ: 03.11.2023,

Bir Cevap Yazın