Güncel

Şehit Ali Gaffar Okkan vefatının 23. yıl dönümünde anılıyor

Diyarbakırlılar, 23 yıl önce silahlı saldırıda şehit edilen İl Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ı unutmuyor.

24 Ocak 2001’de, dönemin Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’a Şehitlik semtinde silahlı saldırı düzenlendi.

Makam aracıyla Emniyet Müdürlüğü’nden Valilik binasına giden araç pusuya düşürüldü.

Saldırıda Gaffar Okkan ve polis memurları Mehmet Kamalı, Mehmet Sepetçi, Selahattin Baysoy, Sabri Kün ve Atilla Durmuş hayatını kaybetti.

Gaffar Okkan’ın 2000 yılında Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu’nun İstanbul Beykoz’da villasına yapılan operasyonda adı geçen isimlerden olduğu ve bu yüzden örgüt tarafından hedef alındığı, hala çözülemeyen suikastın Hizbullah tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi.

Şehit Ali Gaffar Okkan vefatının 23. yıl dönümünde anılıyor

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 1952’de dünyaya gelen Okkan, 30 Eylül 1970’te Polis Kolejinden, 29 Eylül 1973’te Polis Akademisinden mezun oldu. İzmir Emniyet Müdürlüğüne komiser yardımcısı olarak atanan Ali Gaffar Okkan, çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra 1983’te Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğünde göreve başladı, iki yıl sonra da şube müdürlüğüne terfi etti.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü kadrosunda 1986’da görev alan Okkan, bu ilde 1992’de Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. Okkan, 6 Aralık 1993’te 1’inci Sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfi edilerek, Kars Emniyet Müdürü olarak atandı. Ali Gaffar Okkan, 18 Kasım 1997’de ise Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü görevine başladı. Okkan bu arada Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden de mezun oldu.

Evli ve 2 çocuk babası Okkan, 24 Ocak 2001 günü 17.40 sıralarında makamından çıkarak valilik binasına doğru seyir halindeyken, Şehitlik semti Sezai Karakoç Bulvarı’nda pusuya düşürüldüğü silahlı saldırıda şehit oldu.

Dr. Servet ÇEVİK

Bir Cevap Yazın